23 Jun

Qehs Manager Okr Esk Jobs Vacancy in Kari Person Agentura

Position
Qehs Manager Okr Esk
Company
Kari Person Agentura
Location
LI
Opening
23 Jun, 2018 24 days ago

Kari Person Agentura urgently required following position for Qehs Manager Okr Esk. Please read this job advertisement carefully before apply. There are some qualifications, experience and skills requirement that the employers require. Does your career history fit these requirements? Ensure you understand the role you are applying for and that it is suited to your skills and qualifications.

Follow the online directions, complete all the necessary fields, and provide all relevant information so your application is submitted correctly. When you click the 'Apply this Job' button (open in new window) you will be taken to the online application form. Here you will be asked to provide personal and contact details, respond to employment-related questions, and show how you meet the key selection criteria.

Qehs Manager Okr Esk Jobs Vacancy in Kari Person Agentura Jobs Details:

Pro našeho klienta, předního výrobce čerpadel a kompresorů hledáme vhodné kandidáty na pozici:

QEHS Manager / okr. Česká Lípa

Pracovní náplň:
For service part
  • News intermediary for the EHS of KT Global Production Division to HOEZA
  • Responsibility for the implementation of EHS global standards
  • Coordinating external suppliers * EHS, Fire prevention and environmental services * (* not for service SK)
  • Cooperating with the representative of the service division for EHS and Fire prevention

For the production division
  • News intermediary for QEHS of KT Global Production Division to HOEZA
  • Is responsible for the implementation of global standards in QEHS in the production
  • Plans and manages quality with a focus on continuous improvement
  • Management Representative for Integrated Management System
  • Leads, motivates and trains constantly quality department (3-5 employees)
  • Responsible for the planning and implementation of the quality system
  • Manages documentation related to quality systems
  • Communicates with customers and suppliers in quality
  • Resolves customer complaints, designs and supervises corrective and preventive actions
  • Implement Integrated Management System (ISO 9001, ISO 141001)
  • Coordinates the customer and certification audits in the production company, carries out audits at suppliers
  • Planned internal audits and is responsible for their subsequent implementation
  • Planned corrective and preventive actions in creating disagreements and supervises their implementation
  • It creates the documentation for the approval of sample products (ISIR)
  • Collaborates with other departments across the company (production, technology, GPMO, logistics etc.)
  • Coordinates the external contractor OSH, and environmental services
  • Proposed budget for investment in the quality department

Požadavky na odborné znalosti:
Quality process in production segment.
Knowledge of metal production.
Knowledge of statistical and measurements methods.
Knowlidge of principals of EHS and Fire prevention in production and service division.
High communication skills – all over plant, service, HOE.
Management skills – leading of own team + all other people to get safety working environment.
Working knowledge of a lean management.
ISO, SPC, CAPA, 8D
ISO 9001
Audit processes
High energy and self motivated person
Excellent communication - oral and written - to work with all levels within the organization
Analytic skills
Quality manager or Quality engineer with 3 - 5 years of experiences
Quality core tools Statistics APQP, PPAP, FMEA,
Audit Management Skills"

Nabízíme:
  • finanční a pracovní podmínky odpovídající významu pozice a zkušenostem kandidáta
  • 1 týden dovolené navíc
  • další benefity
  • možnost zvyšování kvalifikace, profesní a osobnostní růst
  • možnost práce v mezinárodním teamu
  • zázemí silné nadnárodní společnosti ze 120-ti letou působností

Lokalita pracoviště: okr. Česká Lípa
Nástup: dohodou

V případě, že Vás tato nabídka zaujala, zašlete svůj životopis v ČJ i AJ včetně aktuální fotografie na e-mail kariera06@karierasro.cz a uvádějte značku 34043/QEHS/KOL.

Poskytnutím svých osobních údajů v rozsahu životopisných dat adresovaných společnosti Kariéra, s. r. o. dáváte souhlas pro zpracování těchto dat (ukládání, úprava, vyhledávání, třídění, kombinování, likvidace a poskytování třetím osobám) v souladu se zákonem §12 a §21 č. 101/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů za účelem získání zaměstnání u klientů společnosti Kariéra, s. r. o., a to do 31. 12. 2018. Souhlas bude automaticky prodloužen o další kalendářní období, pokud nebude písemnou formou odvolán. Osobní údaje budou poskytnuty třetím osobám vždy po předchozí dohodě.

ZN / č. klienta
  • / 34043

Kontaktní email
kariera06@karierasro.cz

Telefon
267132276